Електродните котли, въпреки успешната маркетингова кампания, съдържат редица минуси, които очертават всички положителни аспекти. Преценете сами, за процеса на йонизация се нуждаете от специално подготвена вода. Необходимо е постоянно да следите състава на водата, нейните характеристики ще се променят, консумираните токове ще се променят (ще плащате повече, но получавате по-малко топлина или изобщо нямате), имате нужда от надеждна система за заземяване и т.н.
Индукционните отоплителни системи обикновено са трудни за приписване на електрически котли, в допълнение, те не са много евтини и не всеки може да си позволи отделно помещение за такава инсталация.
Затова нека се спрем на доказаните котли на "Термогруп БГ", TEN. Принципът на работа на такива електрически котли е прост. Електрическата енергия се преобразува в топлина, обикновената вода се използва като топлоносител. Най-простият котел от този тип съдържа резервоар за отопление и нагревател. В по сложният си вариант е с електронна система за управление на котела. Котлите произвеждат два вида: едноконтурни и двуконтурни. Разликата между тях е, че електрическите отоплителни котли с две вериги осигуряват и на потребителя гореща вода.
Електрически котел за отопление, как да избера?
Изборът на електрически котел не трябва да се основава на рекламни трикове. Така, например, ефективността на всички електрически котли е приблизително равна на 95 - 98%. Така че, трябва да изберете според необходимите технически параметри на котела и рейтинга на производителя. Да започнем с техническите параметри, има само четири от тях:
Мощност на котела, най-важната характеристика. Изборът му се извършва според обикновено съотношение 10 м2, взето е 1 кВт. Т.е. за отопление на площ от 70 м2 се нуждаем от котел с мощност най-малко 7 квт. Ако се нуждаем от котел с двойна верига за топла вода, капацитетът трябва да бъде поне с 25% повече. И като цяло, когато отоплявате частна къща с електрически бойлер, трябва да вземете енергия с марж. Това се дължи на възможно прекъсване на захранващата мрежа. Например котел с мощност 7,5, когато напрежението падне до 190V, произвежда максимум 5,5 квт. Това също трябва да се вземе предвид.
Наличието на различни нива на мощност ще спести. Например за котел с мощност 6 квт това могат да бъдат следните 2, 4 и 6 kW режими. Ние от "ТЕРМОГРУП БГ", се опитваме по различен начин да намалим количеството консумирана електроенергия. Това обикновено се постига чрез използването на автоматизация. Така че най-лесният начин е термостатът в самия котел. След като температурата на охлаждащата течност се повиши до стойността, зададена от потребителя, термостатът отваря веригата на захранване на нагревателя. Най-плавният контрол на температурата и съответно максималната икономия на енергия (до 34%) се постига в котлите с микропроцесорно управление.
Опции. Ние, като производители предоставяме много богат пакет, той включва циркулационна помпа, дистанционни сензори за температура и т.н. Всъщност това вече е автоматичен мини-котел. Вярно е, че такава конфигурация е присъща само в средния и най-високия ценови диапазон.
Последният параметър не е пряко свързан с котела, но е изключително важно да се вземе предвид. Преди да купите котел, трябва да знаете точно колко мощност може да осигури електропровода. За целта ще трябва да посетите местния офис на компанията, обслужваща електрическата мрежа.
И накрая, още няколко важни нюанса при избора на електрически котел:
Едно от основните предимства на електрическия котел за отопление е почти пълното отсъствие на специални изисквания за монтаж. Т.е. не е необходимо да се оборудва комин, не е необходима координация с надзорните органи по надзора на котела, не са необходими специално разпределени помещения.
Това значително улеснява инсталацията. Единственото условие за инсталиране на електрически котел е наличието на подходящо окабеляване. Както вече споменахме, преди да купите, е необходимо да разберете наличната мощност на електрическата мрежа. След това е необходимо да разберете мощността на електромера, ако е по-малка от закупения котел + други електрически уреди, той трябва да бъде заменен. За целта е достатъчно да се свържете със службата за продажби на енергия.
Ако електрически котел с мощност над 10 kW, тогава, най-вероятно, ще е необходимо трифазно захранване. Ако не е, ще трябва или да вземете котел с по-малък капацитет, или да платите за свързване на къщата към трифазно захранване.
На следващо място се нуждаем от окабеляване със съответната секция от електромера до мястото на монтаж на котела. Примерните данни са показани в паспорта на ел. котел. Не забравяйте да вземете многократно проводниците на проводимост и съответно да загрявате по-малко. И още един нюанс, при трифазно захранване сечението на кабела ще бъде по-малко, тъй като натоварването се разпределя по-равномерно по три проводника.
Най-важното е, четете внимателно ръководството за свързване на закупения котел. Това ще помогне да се избегнат грешки и евентуално да се запази гаранцията при независимо свързване. Между другото, няма да е смешно да поискате мястото на продажба, ако гаранцията няма да изчезне, ако връзката не се извърши от сертифициран специалист. Ако гаранцията изчезне, тогава ще трябва или да заложите няколко стотин лева за сертифициран специалист.